Trądzik jest powszechną dolegliwością wieku młodzieńczego, najczęściej spowodowana nadmierną czynnością gruczołów łojowych. Nieprawidłowe leczenie lub pielęgnacja może pozostawiać po sobie mało estetyczne blizny. Bardzo często mają one wpływ na samopoczucie, komunikację międzyludzką oraz samoocenę. Wczesne rozpoczęcie leczenia blizn po trądziku daje szansę na ich wygładzenie, rozjaśnienie i zmniejszenie widoczności.
Blizny po trądziku
Blizny potrądzikowe są nieestetyczną zmianą skórną pozostałą po nieprawidłowym leczeniu i pielęgnacji skóry trądzikowej, co prowadzi do jej uszkodzenia. Gojenie skóry nie przebiega w sposób prawidłowy, czego efektem jest zastąpienie skóry właściwej, tkanką łączną włóknistą. Powstała blizna odróżnia się kolorem, brakiem owłosienia, elastycznością oraz odpornością na promieniowanie. Może przybierać różne kształty i wielkości, zaś z biegiem czasu na skutek ubytku kolagenu ulega pogłębieniu, przez co jest bardziej widoczna.
Aby zapobiec tworzeniu się blizn potrądzikowych:
- nie wolno wyciskać, dotykać i rozdrapywać ropnych zmian skórnych,
- nie usuwać ewentualnie powstałych strupków,
- regularnie pielęgnować i oczyszczać skórę delikatnymi preparatami pielęgnacyjnymi: płyny, maści, żele, kremy,
- unikać stosowania ścieralnych peelingów,
- należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
- stosować preparaty ochronne z filtrem UV,
- zadbać o odpowiednio skomponowaną dietę.
Blizna potrądzikowa, a przebarwienie
Przebarwienia często mylone są z bliznami po trądziku. Pojawiają się w miejscu wygojenia skóry, a ich kolor znacznie odbiega od otaczających tkanek. Kiedy zatem mamy do czynienia z blizną, a kiedy z przebarwieniem? Przebarwienie powstaje w wyniku zaburzonej melanogenezy, czyli procesu wytwarzania barwnika w skórze, co jest końcowym etapem zmiany trądzikowej. Czerwone plamy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy, jednak z czasem znikają. Natomiast blizna potrądzikowa będąca ubytkiem w skórze jest o wiele trudniejsza do usunięcia. Chcąc się jej pozbyć należy w sposób kontrolowany uszkodzić ponownie skórę, wymuszając proces prawidłowej regeneracji.
Leczenie blizn potrądzikowych
Co zrobić jeżeli dosięgnął nas problem blizn potrądzikowych? Tak jak leczenie trądziku, proces leczenia blizn jest długotrwały i wymaga dość dużej cierpliwości i regularności. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie tym lepsze będą rezultaty – uelastycznienie, spłycenie i rozjaśnienie blizny. Wśród preparatów aptecznych największą skuteczność mają żele i plastry silikonowe, takie jak Silaurum. Ich działanie opiera się na wytworzeniu warstwy ochronnej na skórze, zabezpieczającej bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo zapewniają idealne warunki do regeneracji. Nawilżają skórę poprzez ograniczenie parowania wody z naskórka, a zastosowane na świeże blizny redukują świąd oraz zaczerwienie. Silikonowe plastry i żele mogą być stosowane niezależenie od wieku i co istotne są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
W leczeniu blizn po trądziku można również stosować maści, kremy lub żele zawierające wyciąg z cebuli wzbogacony o heparynę, alantoinę lub rumianek. Wykazują działanie bakteriobójcze, regenerujące, zmiękczające i przeciwzapalne, jednak ze względu na charakterystyczny zapach cebuli dla wielu osób ich stosowanie jest nieakceptowalne.
Usuwanie blizn potrądzikowcyh
Usuwanie blizn potrądzikowych polega na pobudzeniu produkcji kolagenu na skutek przeprowadzenia kontrolowanego procesu gojenia się uszkodzonej skóry. Bogata oferta zabiegów kosmetologicznych i medycyny estetycznej obejmuje:
- peelingi mechaniczne,
- peelingi chemiczne,
- mikrodermabrazję,
- dermabrazję,
- ablacyjny laser frakcyjny,
- mezoterapie mikroigłową,
- frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.
Przed wykonaniem zabiegu, zaleca się konsultację z dermatologiem celem ustalenia typu i głębokości blizn.